Dostrajanie organizmu do pór roku

Mentalność zachodnia bardzo często koncentruje się na tzw. „walce z chorobami”, tymczasem w akupunkturze duży nacisk kładziony jest na to, aby choroby w ogóle nie się pojawiały, czyli na profilaktyce.
Zgodnie z zasadami medycyny chińskiej, organizm ludzki i jego energetyka podlegają zmianie pór roku.
W tym czasie, ze względu na naturalne okresy obniżenia odporności często mogą odnawiać się różnego rodzaju dolegliwości, w tym choroby wrzodowe czy bóle kręgosłupa. Dochodzić do tego może senność, apatia, zawroty i bóle głowy, niechęć do działania, ociężałość fizyczna i psychiczna.
Sytuacja taka zachodzi, gdy w pogodzie pojawiają się nowe trendy, a organizm człowieka nie zdążył się jeszcze samodzielnie do takich zmian dostroić.
W zależności od kondycji organizmu okres dostrajania może trwać nawet do kilku tygodni.
Aby uchronić człowieka od skutków zmian pór roku, w dawnych czasach w Chinach skonstruowano system 24 punktów antycznych, który polega na ich odpowiednim nakłuwaniu we właściwej porze, np. przez zmianie jesieni w zimę.
W ciągu roku najlepiej dokonać pięciu takich przestrojeń (zgodnie z medycyną chińską występuje również dodatkowa pora roku, tzw. późne lato).
Zabiegi takie zapewniają organizmowi łagodne przejście z jednej pory w drugą, co pozwala cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem bez odczuwania dolegliwości typowych dla takich okresów. Wielu terapeutów akupunktury uważa, że regularne dostrajanie jest niezbędne przed kontynuacją profilaktyki związanej z innymi przypadłościami.

Zabieg taki wykonuje się tylko raz dla każdej pory roku.

2013-01-24 10.36.12

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s